Terapia seksualna

Kopia iStock_000001811314XSmallNiestety nadal jest tak, że problemy związane z naszą intymna strona życia są bagatelizowane. Nie chcemy rozmawiać ze specjalistami o naszym życiu seksualnym, mimo tego, że wiemy, że dzieje się coś złego. Jak wynika z badań od 30 % – 60% z nas ma problemy ze współżyciem. Dobrą wiadomością jest to, że można sobie z nimi poradzić i wyleczyć.

Terapia seksualna może dotyczyć oziębłości, zbyt dużego popędu seksualnego, niedopasowania partnerów, problemów z potencją czy tłumionych potrzeb. Jak się okazuje przyczyny takich problemów mogą być związane z naszą kondycją fizyczną jak i psychiczną. Tu najczęściej mówi się o stresie, przemęczeniu, problemami ze zdrowiem czy w rodzinie. Kolejną z przyczyn bywa urodzenie dziecka. Innym z elementów, który bezpośrednio wpływa na nasze życie seksualne jest sposób wychowania, nie powinniśmy również zapominać o przyczynach społeczno – kulturowych. Dużą rolę w sposobie postrzeganiu seksu grają wcześniejsze doświadczenia. Jeśli w młodości czy nawet w dzieciństwie są one trudne to przekłada się to bezpośrednio na świadome współżycie.

Na zaburzenia w życiu seksualnym mogą być też spowodowane zaburzeniami zdrowia psychicznego, tu najczęściej lekarze wspazują na nerwice, depresja, konflikty, tych elementów jest sporo. Warto w takich sytuacjach, kiedy wiemy, że coś jest nie tak udać się do lekarza i przywrócić sobie radość z seksu. Taka wizyta u specjalisty, jakim jest seksuolog może usprawnić nasze życie erotyczne. Poza tym taka rozmowa ze specjalistą może odsłonić przed parterami ukryta potrzeby, które mogą wpłynąć na scementowanie związku. Osoby, które miały kiedyś zamiar skorzystania z usług seksuologa podkreślają, że zrobienie tego pierwszego kroku i wybranie się po poradę często wiąże się z poczuciem wstydu i po części strachu, przez co wiele osób, którym taka terapia by się przydała po prostu się na nią nie decydują. Inną kwestią jest również ogólna opinia, że do seksuologa udają się osoby, które nie do końca są normalne, co oczywiście jest nieprawdą. Ocena społeczna i napiętnowanie otoczenia – często są czynnikiem decydującym o tym, że zwlekamy z podjęciem leczenia, co jest błędem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>